A teszt célja, annak eldöntése, hogy van-e a szervezetben visszamaradt (reziduális) tumorsejt. Azt, hogy mely génhiba okozta a tumor kialakulását, jelenleg nem vizsgálja.
A tumormarkerek a daganatsejtek által szelektíven termelt biokémiai anyagok, melyek a vérbe vagy más testfolyadékba kerülve, onnan kimutathatóak. A tumormarkerek szűrésre nem a legalkalmasabbak az érzékenységükből fakadóan, önmagukban csak megerősítő jellegűek, ugyanis pontosságuk sokkal kisebb a Signatera teszthez képest. Tehát amit a Signatera™ teszt már detektál, azt a tumormarker vizsgálatok még nem biztos, hogy ki tudják mutatni.
A műtét után kb. 4 héttel ajánlott az első vérminta levétele. Így csökkenteni tudjuk a sebészi beavatkozás során a véráramba kerülő sejtek zavaró hatását, ugyanis a keringő tumorsejtekből származó genetikai információ 3-4 hét alatt lebomlik, így az eredményt nem befolyásolja.
A modern képalkotó vizsgálatok (CT, MR, PET-CT) felbontóképességük alatt (módszertől függően 1-5 mm) nem tudják pontosan elkülöníteni a kóros szöveti részt az egészségestől. Ezzel szemben a Signatera™ teszt az érzékenységéből fakadóan már néhány keringő tumorsejt esetén pozitív eredményt fog adni. A Signatera™ teszt már a képalkotó vizsgálatok előtt akár hónapokkal képes detektálni a relapszust.
Fontos, hogy az első vérvétel a műtétet követően 4 héttel később történjen. Ha terápia követésére szeretnénk használni a Signatera tesztet, akkor az adott kezeléstől számított 2-3 hét elteltével, így a következő kezelést megelőzve kell levenni a vért.
Az utánkövetés során a mintavételi gyakoriság egyén- és tumorfüggőek, így előzetes konzultáció szükséges a kialakításukhoz. Általánosságban elmondható hogy az első 2 évben 3 havonta, majd 6 havonta javasolt a mintavétel.
Az összes szolid tumorban elvégezhető a teszt, stádiumtól függetlenül. A szolid tumor egyszerűen fogalmazva az a tumor, ami nem a „vérsejtekből” ered, utóbbi daganatok a hematológiai daganatok, esetükben nem végezhető el a teszt. Van néhány ritkább szolid tumor típus mely esetében a vizsgálat nem elég érzékeny, ezért javasoljuk minden esetben a vizsgálatot megelőzően a szakorvosi konzultációt.
Egyelőre nem elérhető. Egy adott diagnosztikai tesztet hosszú idő, amíg befogadnak finanszírozásra. Ilyen esetekben az egyedi kérelmek benyújtására van lehetőség.
A jelenleg elérhető molekuláris patológiai vizsgálatok és a Signatera™ teszt eltérő módon tudja segíteni a tumoros betegeket. A Signatera™ teszt a korai stádiumú, műtéten átesett illetve már gyógyult és utánkövetésre szoruló páciensek esetében hatékonyan tudja előre jelezni, hogy van-e tumor a szervezetben vagy mennyire hatékony az aktuálisan kapott kezelés.
Szemben más vizsgálatokkal, amelyeknél a tumor kialakulását okozó génhibákat keresik, hogy ezek ismeretében különböző terápiákat tudjanak javasolni. A metasztatikus páciensek esetén jellemzőbb ez az irány.
A két teszt akár kiegészítheti egymást, tehát az is előfordulhat, hogy akinek szüksége van rá, mindkettőt elvégeztetheti.
A teszt a teljes exom szekvenálás (WES) technológiát alkalmazza. Ez azt jelenti, hogy egyetlen teszt során megvizsgálja az összes (kb. 20.000) génünk információt hordozó régióit. Így abban különbözik a többi genetikai teszttől, hogy azok általában egyszerre csak egy, vagy néhány gént analizálnak.
Az első kiküldött minták eredménye 6-8 hét alatt készül el. Ezalatt meghatározzák a tumorból és a vérből a páciensre jellemző egyedi mutációs mintázatot.
Elkészítik ezek összevetését és ezen információk alapján megállapítják a vérben keringő tumor DNS meglétét vagy hiányát. Minden további vérminta elemzése 2 hetet vesz igénybe.
A Signatera™ teszt irányt mutat, hogy szükséges-e kezelést indítani/váltani vagy hatásos-e az aktuális terápia. Azt, hogy pontosan milyen kezelést kapjon a páciens, az a kezelőorvos döntésétől függ, esetünkben az időfaktor a lényeg, hogy tudjuk, hogy szükséges egy adott kezelés.
Az örökletes tumoros megbetegedésekre nem kapunk választ, mert a teszt nem azt vizsgálja, hogy milyen típusú daganat van jelen a páciens szervezetében, hanem azt, hogy jelen van-e még a tumor vagy sem.
Erre a kérdésre a PROAKTÍV teszt (https://neweragenetics.hu/proaktiv-teszt/) tud választ adni